Paryż stolicą kobiet nauki: wręczenie nagród L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award oraz wyróżnień International Rising Talents

Już po raz 21., w ramach For Women in Science Week, Paryż gości międzynarodową społeczność naukowców, dziennikarzy i ekspertów, świętując wkład kobiet w rozwój nauki. Drugi tydzień marca pełen jest wyjątkowych wydarzeń, a zwieńczy go 14 marca Gala For Women in Science, podczas której nagrodzone zostaną laureatki L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award oraz młode badaczki wyróżnione tytułem International Rising Talents. Fundacja L’Oréal i UNESCO po raz pierwszy uhonorują zdolne badaczki z obszaru nauk matematycznych i informatycznych. Dzięki temu organizatorzy programu For Women in Science chcą zwrócić uwagę na dziedziny nauki ze szczególnie niską reprezentacją kobiet badaczek.

Matematyka – do jej pełnego rozwoju szczególnie potrzebujemy kobiet

Matematyka jest prestiżową dyscypliną i źródłem innowacji dla wielu innych dziedzin, jednak jest również jednym z obszarów nauki o najniższej reprezentacji kobiet, zwłaszcza tych z na wyższymi tytułami naukowymi. Trzy najbardziej prestiżowe nagrody matematyczne (Fields, Wolf i Abel) przyznano do tej pory 141 laureatom, jednak wśród nich była tylko jednak kobieta. Dlatego Fundacja L’Oréal i UNESCO postanowiły podjąć dodatkową aktywność na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet w nauce i rozszerzyły międzynarodową nagrodę poświęconą nauce o materiałach o dwa obszary: matematykę i informatykę. Wśród 5 laureatek For Women in Science Award znalazły się dwie matematyczki: Profesor Claire Voisin (laureatka złotego medalu Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych oraz pierwsza kobieta-matematyk, będąca członkiem prestiżowej Collège de France) oraz Profesor Ingrid Daubechies (pierwsza kobieta, która została przewodniczącą Międzynarodowej Unii Matematycznej).

Poniżej przedstawiamy wszystkie laureatki L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award 2019:

Laureatka z Afryki i Państw Arabskich – Profesor Najat Aoun Saliba

Nagrodzona za przełomowe badania w dziedzinie identyfikacji czynników rakotwórczych i innych substancji toksycznych w zanieczyszczonym powietrzu w krajach Bliskiego Wschodu oraz w fajkach wodnych i zyskujących popularność systemach dostarczania nikotyny.

Laureatka z regionu Azja-Pacyfik – Profesor Maki Kawai

Nagrodzona za przełomowe badania w dziedzinie manipulacji indywidualnych cząsteczek w skali atomu w celu transformacji materii i wytwarzania innowacyjnych materiałów.

Laureatka z Europy – Profesor Claire Voisin

Nagrodzona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geometrii algebraicznej.

Laureatka z Ameryki Łacińskiej – Profesor Karen Hallberg

Nagrodzona za pracę nad rozwojem najnowocześniejszych metod obliczeniowych w badaniach nad fizyką kwantową.

Laureatka z Ameryki Północnej – Profesor Ingrid Daubechies

Nagrodzona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania obrazu i sygnału cyfrowego, dostarczające ujednoliconych i uniwersalnych algorytmów pozwalających na kompresję danych.

Wyróżnienie International Rising Talent dla badaczki z Litwy

Wśród 15. laureatek International Rising Talents 2019 znalazła się dr Urte Naniskyte, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science Baltic. W sposób szczególny cieszymy się z tego wyróżnienia ze względu na bliską współpracę pomiędzy Polską a Krajami Bałtyckimi w ramach programu For Women in Science.

Dr Urte Naniskyte, Uniwersytet Wileński (NEUROBIOLOGIA)

Badania, które prowadzi dr Urte Neniskyte, obejmują rozwój ludzkiego mózgu we wczesnym dzieciństwie (od 6. miesiąca do 6. roku życia), ze szczególnym uwzględnieniem anomalii, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Obecnie zajmuje się zjawiskiem nadmiaru synaps i stara się wyjaśnić, dlaczego nie zawsze są one usuwane lub „przycinane” przez organizm w celu zapewnienia najwyższej wydajności. Nieprawidłowości w procesie „przycinania synaptycznego” mogą powodować zaburzenia neurorozwojowe, takie jak autyzm, schizofrenię czy epilepsję. Celem Dr Urte Neniskyte jest wyjaśnienie, jaki czynnik decyduje o utrzymaniu bądź usunięciu synaps, oraz sposobu, w jaki ten proces może być modyfikowany tak, aby korygować błędy przed rozwojem choroby.

Debata pod patronatem The New York Times

Poza nagrodzeniem laureatek międzynarodowych nagród For Women in Science Week będzie okazją do kolejnej wymiany poglądów i doświadczeń na temat zmian dla kobiet w nauce. 13 marca uczestnicy wydarzenia wezmą udział w debacie organizowanej przez Fundację L’Oréal i The New York Times. O tym „Jak stereotypy dotyczące płci wpływają na wyniki badań?” dyskutować będą autorytety naukowe takiej jak prof. Cara Tannenbaum z Canadian Institute of Gender and Health, prof. Londa Schiebinger z Uniwersytetu Stanforda i dr Rachel Adams z Uniwersytetu Londyńskiego.

***

O programie L’Oréal-UNESCO For Women in Science

W dziedzinie badań naukowych wciąż istnieje tzw. „szklany sufit”: kobiety stanowią tylko 29% naukowców, dodatkowo odsetek kobiet na wyższych stanowiskach akademickich to tylko 11%, a wśród laureatów Nagrody Nobla – około 3%.

Od 1998 roku Fundacja L’Oréal we współpracy z UNESCO współpracuje na rzecz zwiększania reprezentacji kobiet badaczek i pełniejszego rozwoju nauki, pokazując dzięki temu, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet. W ciągu 21 lat w programie For Women in Science wyróżnionych zostało 107 laureatek nagrody głównej oraz ponad 3000 utalentowanych badaczek z całego świata, które otrzymały stypendia oraz możliwość promowania swoich badań. Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science organizowany jest w 117 krajach. W Polsce program organizowany jest od 2001 roku pod nazwą Dla Kobiet i Nauki.

***

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć, przedstawiającą tegoroczne laureatki oraz kluczowe momenty For Women in Science Week 2019.


Powrót