Prof. Anne L'Huillier
Dwie laureatki L’Oréal-UNESCO For Women in Science z Nagrodami Nobla – w dziedzinie medycyny i fizyki!

Profesor Katalin Karikó, laureatka międzynarodowej nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science z 2022 r. oraz profesor Anne L’Huillier, laureatka międzynarodowej nagrody L’Oréal-UNESCO (For Women in Science z 2011 r.), otrzymały Nagrody Nobla – odpowiednio – w dziedzinie medycyny i fizyki. Profesor biochemii, Katalin Karikó, została nagrodzona za swoją pracę, która umożliwiła opracowanie szczepionek mRNA przeciwko Covid-19, podczas gdy profesor fizyki atomowej, Anne L’Huillier została doceniona za metody eksperymentalne, które generują attosekundowe impulsy światła do badania dynamiki elektronów w materii.  

Fundacja L’Oréal z ogromną radością przyjęła tę przełomową decyzję i składa najserdeczniejsze gratulacje profesorkom Katalin Karikó i Anne L’Huillier. Nadchodzące lata będą kluczowe dla przyszłości ludzkości. Aby stawić czoła czekającym nas wyzwaniom, nasze społeczeństwa będą potrzebować wszystkich talentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzisiejsze młode badaczki muszą mieć możliwość zostania jutrzejszymi laureatkami Nagrody Nobla bez przeszkód, bez różnic w traktowaniupowiedziała Alexandra Palt, dyrektor generalna Fundacji L’Oréal.  

Obecnie kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w badaniach naukowych: stanowią zaledwie 33,3% naukowców na całym świecie1. Co więcej, napotykają trudności w kontynuowaniu kariery i zdobywaniu uznania, na które zasługują. Od czasu ustanowienia Nagród Nobla w 1901 roku, w sumie 640 naukowców i naukowczyń zostało nagrodzonych za swoją pracę w dziedzinie fizyki, chemii lub medycyny, w tym tylko 26 kobiet2.  

Aż dwie Nagrody Nobla przyznane w ubiegłym tygodniu Katalin Karikó i Anne L’Huillier zwiększają do siedmiu liczbę laureatek międzynarodowej nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science, które otrzymały to wyróżnienie, po Christiane Nüsslein-Volhard (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 1995 r.), Adzie Yonath (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2009 r.), Elizabeth H. Blackburn (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 2009 r.), Emmanuelle Charpentier (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r.) i Jennifer A. Doudna (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r.).  


Powrót