W dniach 20-23 marca w stolicy Francji odbywał się For Women in Science Week – tydzień, w czasie którego wybitni naukowcy z całego świata spotkali się, aby świętować wkład kobiet w rozwój nauki. Wczoraj wieczorem w Maison de la Mutualité międzynarodowa społeczność nagrodziła laureatki 19. edycji L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards. Za swoje osiągnięcia w obszarze nauk fizycznych wyróżnienia odebrało pięć niezwykłych kobiet. Dwa dni wcześniej nagrodzono także 15 obiecujących badaczek będących przyszłością nauki. Wśród nich znalazła się również Polka: dr hab. Joanna Sułkowska.
LAUREATKI L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards 2017: KOBIETY WYZNACZAJĄCE KIERUNKI W NAUCE
150 lat od narodzin Marii Skłodowskiej-Curie kobiety nadal stanowią tylko 28%* wszystkich naukowców oraz tylko 3% laureatów Nagrody Nobla w obszarze nauk ścisłych. Między innymi dlatego od 1998 roku Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science docenia kobiety nauki, działając na rzecz promowania ich niezykle ważnej roli w rozwoju nauki. Od pierwszej edycji programu wyróżniono już łącznie ponad 2 700 kobiet ze 115 krajów oraz uhonorowano 97 laueratek, wśród których znajdują się dwie Noblistki – Elizabeth H. Blackbourn i Ada Yonath.
Tegoroczne nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards stanowią uznanie dla osiągnięć i kreatywności pięciu wybitnych kobiet nauki. Laureatki wyróżnione w tym roku prowadzą badania w obszarze nauk fizycznych, fizyki kwantowej oraz astrofizyki. Każda z nich za swoje zasługi otrzymała stypendium w wysokości 100 000 EUR.
Pięć nagrodzonych kobiet z różnych regionów świata dzięki swoim badaniom zmienia świat na lepsze:
Profesor Niveen Khashab (Arabia Saudyjska), nagrodzona za rozwój nowatorskich nanocząsteczek, które mogą znacznie ułatwić wczesne wykrywanie chorób.
Jej praca w obszarze chemii analitycznej może prowadzić do lepiej ukierunkowanego i bardziej spersonalizowanego sposobu leczenia.
Profesor Michelle SIMMONS (Australia), nagrodzona za pionierskie, bardzo szybkie komputery kwantowe.
Jej praca w obszarze tranzystorów o atomowej skali może prowadzić do opracowania „komputerów jutra”.
Profesor Nicola A. Spaldin (Szwajcaria), nagrodzona za opracowanie materiałów magnetycznych dla urządzeń elektronicznych nowej generacji.
Jej praca z zakresu materiałów magnetycznych i ferroelektrycznych może przyczynić się do powstania nowej generacji komponentów urządzeń elektronicznych.
Profesor Maria Teresa Ruiz (Chile), nagrodzona za odkrycie nowego rodzaju ciała niebieskiego w połowie drogi między gwiazdą a planetą, ukrytego
w ciemności wszechświata.
Jej praca na temat brązowych karłów może pomóc odpowiedzieć na uniwersalne pytanie czy istnieje życie na innych planetach.
Profesor Zhenan Bao (Stany Zjednoczone), nagrodzona za wynalezienie inspirowanych skórą materiałów elektronicznych.
Jej praca w obszarze elastycznych, rozciągliwych materiałów przewodzących może poprawić jakość życia pacjentów z protezami.
Jean-Paul Agon, Prezes i Dyrektor Zarządzający L’Oréal oraz Prezes Fundacji L’Oréal
w przemówieniu otwierającym ceremonię zwrócił uwagę na niezwykłą siłę wszystkich nagrodzonych w tym roku kobiet naukowców: Tylko wspólnie i konsekwentnie rozwijana nauka
w służbie ludzkości jest w stanie sprostać wyzwaniom XXI wieku, a nasze badaczki są tego dowodem. Te kobiety dają nauce całą swoją wielkość i talent.
POLKA WŚRÓD “WSCHODZĄCYCH TALENTÓW” NAUKI
W 2014 roku w ramach programu For Women in Science powołana została specjalna nagroda International Rising Talents. Wyróżnienie przyznawane jest obiecującym kobietom nauki, które rozwijając swój potencjał i kontynuując badania mają szansę zmienić świat. W tym roku nagrodzono 15 badaczek w pięciu kategoriach. Wśród nich, już drugi rok z rzędu znalazła się Polka: w 2016 roku wyróżnienie odebrała dr Berndeta Szewczyk, natomiast w tym roku dr hab. Joanna Sułkowska. Obie badaczki są stypendystkami polskiej edycji programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki.
Nauka, zarówno w Polsce jak i na świecie, będzie rozwijać się w pełni, jeśli również kobiety będą miały wyrównane szanse jako naukowcy. Doceniając ich pracę L’Oréal-UNESCO nagradza utalentowane badaczki. Dwukrotne wyróżnienie Polek przez Jury konkursu International Rising Talents jest bardzo ważne, bowiem nasz kraj może pochwalić się wybitnymi kobietami naukowcami. Gratuluję p. dr hab. Joannie Sułkowskiej i niezmiernie cieszę się z jej sukcesu – mówi Wioletta Rosołowska, Dyrektor Generalny L’Oréal Polska i Krajów Bałtyckich.
Dr hab. Joanna Sułkowska została nagrodzona przez międzynarodowe Jury w kategorii „poszukiwaczki nowych leków”. Polka prowadzi interdyscyplinarne badania nad zapętlonymi białkami, które mają związek z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak AIDS czy białaczka. Odkryte przez dr hab. Sułkowską białka z lassami oraz białko najbardziej zapętlone mogą być użyte do stworzenia biologicznych maszyn molekularnych.
Zaszczytem było reprezentować Polskę przed międzynarodową publicznością – Jury i osobami zaangażowanymi w rozwój światowej nauki. Dodatkowo bardzo motywuje mnie świadomość, że temat mojej pracy rzeczywiście przyczynia się do uzyskania odpowiedzi na pytania nurtujące współczesną naukę – mówi dr hab. Joanna Sułkowska, laureatka International Rising Talents.