W Międzynarodowym Dniu Kobiet Fundacja L’Oréal wraz z UNESCO ogłosiła nazwiska laureatek nagrody International Rising Talents – 15 kobiet, które dzięki swoim badaniom naukowym mogą zmienić świat. Wśród nich znalazła się Polka dr Agnieszka Gajewicz. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród badaczkom odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu podczas For Women in Science Week – tygodnia, w czasie którego wybitni naukowcy z całego świata spotkają się, aby świętować wkład kobiet w rozwój nauki.
Reprezentacja kobiet w życiu publicznym i zawodowym, w tym w nauce, wciąż jest niedostateczna. Mimo ich ogromnych osiągnięć, kobiety nadal stanowią tylko 28% wszystkich naukowców oraz tylko 3% laureatów Nagrody Nobla w obszarze nauk ścisłych. Wydarzenia w ramach For Women in Science Week stanowią uznanie dla wybitnych kobiet naukowców. W tym roku uroczystości są szczególne ze względu na 20. rocznicę istnienia programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science.
NAGRODA INTERNATIONAL RISING TALENTS DLA POLKI
21 marca w Paryżu odbędzie się Gala wręczenia nagród International Rising Talents (Międzynarodowych Wschodzących Talentów Nauki), przyznawanych w ramach programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science od 2014 roku. Co roku wyróżnienie otrzymuje 15 obiecujących kobiet nauki z różnych krajów, które rozwijając swój potencjał i kontynuując badania mają szansę zmienić świat. W tym roku międzynarodowe Jury doceniło także Polkę – dr Agnieszkę Gajewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Celem jej projektu naukowego jest rozwój metod chemoinformatycznych, wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne (ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów). Jest to szczególnie istotne w obliczu obserwowanego od wielu lat systematycznego wzrostu liczby związków chemicznych, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że znalazłam się w tak fantastycznym gronie wyjątkowych kobiet, które z pasją szukają odpowiedzi na nurtujące współczesną naukę pytania i przesuwają granice poznania. To zarazem olbrzymia dawka motywacji i siła napędowa do dalszej pracy nad rozwojem metod chemoinformatycznych służących wirtualizacji procesu projektowania nowych i bezpiecznych dla zdrowia człowieka związków chemicznych o pożądanych właściwościach fizykochemicznych. Możliwość poznania aktywności i właściwości nowoprojektowanych związków na długo przed ich właściwą syntezą, pozwala ograniczyć nie tylko czas i koszt badań ale co równie ważne zredukować liczbę zwierząt wykorzystywanych do badań laboratoryjnych – mówi dr Agnieszka Gajewicz, laureatka International Rising Talents 2018 oraz stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki 2017.
LAUREATKI 2018: WYJĄTKOWE KOBIETY NAUKI
Dzień po przyznaniu wyróżnień International Rising Talents odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagród L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards pięciu kobietom naukowcom, reprezentującym poszczególne kontynenty. Wszystkie tegoroczne laureatki otrzymają stypendium w wysokości 100.000 euro za wybitny wkład w rozwój medycyny, paleontologii, biologii molekularnej, ekologii i biologii rozwojowej.
LAUREATKI L’ORÉAL-UNESCO FOR WOMEN IN SCIENCE AWARDS 2018
AFRYKA I PAŃSTWA ARABSKIE
Profesor Heather ZAR, Afryka Południowa
Profesor, Red Cross War Memorial Children’s Hospital
Dyrektor Medical Research Council Unit (MRC), University of Cape Town, POŁUDNIOWA AFRYKA
Medycyna/Pediatria
“Za najnowocześniejszy program badawczy nad zapaleniem płuc, gruźlicą
i astmą, który może uratować wiele dzieci na całym świecie.”
AZJA/PACYFIK
Profesor Meemann CHANG, Chiny
Profesor, Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology
Członek Chińskiej Akademii Nauk, Beijing, CHINY
Nauki biologiczne/Paleontologia
“Za pionierską pracę nad zapisami paliw kopalnych pozwalającą zrozumieć, w jaki sposób wodne kręgowce przystosowały się do życia na lądzie.”
EUROPA
Profesor Caroline DEAN, Wielka Brytania
Profesor, John Innes Centre, Norwich Research Park, WIELKA BRYTANIA
Nauki biologiczne/Biologia molekularna
“Za przełomowe badania nad tym, jak rośliny dostosowują się do otoczenia i zmieniającego się klimatu, prowadzące do nowych rozwiązań w zakresie poprawy upraw.”
AMERYKA ŁACIŃSKA
Profesor Amy T. AUSTIN, Argentyna
Profesor, Agricultural Plant Physiology and Ecology Research Institute (IFEVA) – CONICET, School of Agriculture, University of Buenos Aires, ARGENTYNA
Ekologia/Nauki o środowisku
“Za niezwykły wkład w poznanie ekologii ekosystemów lądowych w krajobrazach naturalnych i zmodyfikowanych przez człowieka”
AMERYKA PÓŁNOCNA
Profesor Janet ROSSANT, Kanada
Senior Scientist, The Hospital for Sick Children, Toronto, KANADA
University Professor, University of Toronto, KANADA
Przewodnicząca Gairdner Foundation, KANADA
Nauki biologiczne/Biologia rozwojowa
“Za wybitne badania, które pomogły lepiej zrozumieć jak powstają tkanki i narządy w rozwijającym się zarodku.