Wkład i rola kobiet w rozwój nauki to jeden z głównych tematów dwóch międzynarodowych konferencji, które odbyły się we wrześniu z udziałem najwybitniejszym polskich i światowych badaczy. Uczestnicy Kongresu BIO we Wrocławiu oraz konferencji „Women in Science – Tradition of Maria Skłodowska-Curie” w Łodzi zwrócili uwagę na aktualność problemu mniejszej reprezentacji kobiet w nauce. W obu wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki.
W dniach 13-16 września na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się II Kongres BIO, zorganizowany przez polskie towarzystwa naukowe Polskiej Biochemii, Biologii Komórki i Bioinformatyki pod hasłem „Expand beyond the limits”. W programie znalazły się 22 sesje tematyczne, cztery sesje towarzyszące oraz cztery wykłady planarne. Tegoroczny Kongres skupiał się wokół dziedzin takich jak: komórki macierzyste, biotechnologia, biologia molekularna i komórkowa, molekularne aspekty rozwoju raka. Sesje prowadzone były przez czołowych polskich i zagranicznych badaczy, m.in. prof. Jerzego Duszyńskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz Jamesa McCubrey, Claudine Kieda, Jeana Paula Thiery, Jurgena Sygusch czy Hoglera Puchta. Wykłady plenarne wygłosiły najwybitniejsze osobistości światowej biochemii, m.in. prof. Ada Yonath, odkrywczyni struktur rybosomów i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a jednocześnie laureatka międzynarodowej edycji Programu L’Oréal – UNESCO For Women in Science.
Kongres BIO był także dobrą okazją do promocji osiągnięć zdolnych polskich badaczek, które od lat prowadzą badania istotne dla rozwoju nauki. Właśnie dlatego jednym z paneli towarzyszących była sesja z udziałem stypendystek poprzednich edycji programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki: prof. Marii Anny Ciemerych-Litwinienko, prof. Marty Miączyńskiej, dr Agnieszki Jaźwy, dr hab. Katarzyny Kamińskiej. Sesji przewodniczyły prof. Alicja Józkowicz oraz dr Anna Grochot-Przęczek.
Drugim ważnym wydarzeniem podejmującym temat wkładu kobiet w rozwój nauki była konferencja „Women in Science – Tradition of Maria Skłodowska-Curie”, która odbyła się na Politechnice Łódzkiej w dniach 29-30 września. Spotkanie zorganizowane zostało przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Politechniki Łódzkiej i Polskie Stowarzyszenie Stypendystów Fullbrighta, a jego tematem były prezentacje sukcesów i osiągnięć kobiet w różnych dziedzinach nauki. Jedną z panelistek była prof. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Tematem jej prezentacji były dokonania badaczek w Europie w dziedzinie patologii roślin. Prof. Łojkowska przedstawiła także inicjatywy i programy wspierające rozwój zawodowy kobiet w nauce m.in. Program L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki.
Uczestnicy zarówno Kongresu BIO jak i konferencji „Women in Science – Tradition of Maria Skłodowska-Curie” zgodzili się, że mimo zachodzących zmian społecznych i kulturowych oraz rosnącej roli kobiet w środowisku naukowym nadal silne są stereotypy wpływające na rozwój kariery naukowej kobiet. Jednocześnie widać, że problem ten cieszy się w ostatnim czasie coraz częstszym zainteresowaniem samego środowiska naukowego. Aktywność w tym obszarze różnych organizacji i stowarzyszeń przyspiesza proces zwiększania liczby kobiet w nauce.