Aleksandra Kopacz
Aleksandra Kopacz

Życiorys naukowy: Swoją wiedzę dr Aleksandra Kopacz zdobywała na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod opieką naukową prof. Alicji Józkowicz. Od zawsze interesowały ją głównie przedmioty ścisłe i techniczne, dlatego poznawanie zagadnień z zakresu biologii molekularnej było wyzwaniem, ale jednocześnie fascynującym zadaniem. Od studiów licencjackich jest związana z Zakładem Biotechnologii Medycznej, gdzie głównie angażuje się w realizację projektów dr Anny Grochot-PrzęczekW 2016 roku została laureatką Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentówStudia doktoranckie rozpoczęła w 2017. Jest współautorką 9 publikacji eksperymentalnych oraz 2 prac przeglądowych. Do tej pory uzyskała finansowanie 3 projektów badawczych, a w 2020 roku została laureatką prestiżowego konkursu PRELUDIUM 18. Jej prace i badania zostały również docenione przez stypendia instytucji zagranicznych, m.in. European Vascular Biology Organisation czy European Molecular Biology Organisation. 

 

Praca badawcza i jej znaczenie: Przedwczesne starzenie się naczyń krwionośnych wiąże się z upośledzeniem ich funkcji i zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a te stanowią główną przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych. Dane naukowe pokazują, że patogeneza tych chorób jest ściśle związana z dysfunkcją komórek śródbłonka, które wyścielają naczynia krwionośne. W swoich badaniach dr Aleksandra Kopacz stara się zrozumieć mechanizmy starzenia się i dysfunkcji komórek śródbłonka leżących u podstaw powstawania chorób sercowo-naczyniowych, w szczególności tętniaka aorty brzusznej. 

Gdyby nie została naukowcem toZe względu na moje zainteresowania przedmiotami ścisłymi, myślę, że gdybym nie została naukowcem, byłabym inżynierem. Był okres, w którym rozważałam rozpoczęcie studiów na kierunku automatyka-robotyka. Jednak wybór Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, niezależnie od tego, czy byłabym fizykiem czy chemikiem, skierował moje kroki ku nauce. 

Zainteresowania pozanaukowePraca naukowa zajmuje dużą część mojego dnia. Pomysły na dalsze doświadczenia często przychodzą znienacka. Wolny czas spędzam aktywnie, bo uważam, że ruch pozwala organizmowi najlepiej odpocząć. Uwielbiam podróżować i odkrywać kulturę, jak i (a może przede wszystkim) kuchnię nowopoznanych miejsc. 

Aleksandra Kopacz o sytuacji kobiet badaczek i zmianach na rzecz różnorodnych pod względem płci zespołów badawczych: Przez setki lat w środowisku istniał model jednoosobowych odkrywców – samotnych twórców. Do tego systemu idealnie przystawali mężczyźni z ich potrzebą rozpoznawalności. Może fakt, że nadszedł czas na prężne zespoły naukowców, którzy wcale nie muszą być sygnowani jednym nazwiskiem, jest szansą dla kobiet by mogły stać się ważniejszym ogniwem w środowisku. Dlatego potrzebujemy wiele inicjatyw, które będą motywowały kobiety do działania. Uważam, że posiadanie różnorodnego zespołu, zarówno w kontekście płci jak i wykształcenia członków jest jak najbardziej pożądane, ponieważ wnosi to różne spojrzenie na dany problem, co pozwala na bardziej trafne hipotezy lub rozwiązania. 

 


Powrót