24 listopada w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Po raz szesnasty, wyjątkowe polskie badaczki zostaną nagrodzone za swoje osiągnięcia i dotychczasowy wkład w rozwój nauki. Poza doktorantkami i habilitantkami, w tym roku po raz pierwszy stypendium otrzyma również badaczka na poziomie studiów magisterskich.
W wydarzeniu wezmą udział najwybitniejsze osobistości polskiej nauki, przedstawiciele polityki, biznesu, organizacji pozarządowych i mediów. Uroczystość będzie świętem stypendystek i docenieniem ich wkładu w rozwój polskiej nauki. Każda z wyróżnionych badaczek, otrzyma roczne stypendium przyznane przez Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.
– Cieszę się, że już po raz szesnasty spotkamy się na uroczystej Gali programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki, aby wyróżnić i docenić utalentowane kobiety i ich osiągnięcia. Od lat obserwuję jak nasze stypendystki nieustannie rozwijają się naukowo, uzyskując coraz wyższe stopnie i tytuły naukowe oraz zajmują wysokie stanowiska w uczelniach wyższych i instytutach badawczych. Prowadzą badania nie tylko w Polsce, ale także na zagranicznych uczelniach przyczyniając się tym samym do promocji polskiej nauki na świecie. – mówi prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki.
Celem programu, jest wspieranie badaczek i promowanie ich dorobku naukowego. W ramach tegorocznej edycji, po raz pierwszy, poza doktorantkami i habilitantkami, możliwość ubiegania się o stypendium otrzymały także studentki przygotowujące prace magisterskie.
Program L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki organizowany jest w Polsce od 2001 roku. Od początku istnienia partnerem Programu jest Polski Komitet do spraw UNESCO a od 2013 roku także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– W ostatnich latach dzięki przemianom społecznym i politycznym rola kobiet w nauce stale rośnie i jest doceniania. Jednak, mimo że ten postęp widać to kobiety nadal są niewystarczająco reprezentowane w dziedzinach takich jak nauka, technologia czy inżynieria. Dlatego niezwykle ważne jest promowanie nauki już wśród najmłodszych dziewcząt, aby z upływem czasu te dysproporcje były mniejsze – także dysproporcje, które dotyczą kierowniczych stanowisk w akademiach nauk, stowarzyszeniach i rozmaitych organizacjach zrzeszających naukowców i inżynierów – mówi prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
L’Oréal od lat angażuje się w promowanie dokonań naukowych kobiet. Niezwykle ważne jest wzbudzanie zainteresowań naukowych wśród dziewcząt już na wczesnych etapach edukacji oraz wspieranie kobiet pracujących naukowo na każdym etapie ich pracy. Właśnie dlatego, w tym roku został ogłoszony Manifest L’Oréal-UNESCO. Poparcie dla tej niezwykłej, międzynarodowej inicjatywy można wyrazić na stronie http://www.fwis.fr/pl/manifesto
Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science został zainicjowany w 1998 roku. W ramach tego Programu, corocznie pięć wybitnych kobiet naukowców (po jednej z każdego kontynentu) otrzymuje International Awards For Women in Science za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk o życiu oraz nauk ścisłych. Polska była pierwszym krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję Programu Dla Kobiet i Nauki. W ramach dotychczasowych 15. edycji Programu w Polsce wyróżnionych zostało 75 kobiet-naukowców. Obecnie konkurs jest prowadzony w 112 krajach na całym świecie.