Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy sześć wybitnych polskich badaczek.
Każda z wyróżnionych naukowczyń na co dzień udowadnia, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet, dokonujących przełomowych odkryć. Z przyjemnością przedstawiamy sylwetki tegorocznych Stypendystek.
Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Naukowczyni zajmuje się badaniami nad biodegradowalnymi i bakteriobójczymi materiałami opakowaniowymi. Jej prace skupiają się na opracowywaniu ekologicznych materiałów z chitozanu, alginianu sodu i skrobi, które mogłyby stanowić alternatywę dla plastiku.
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej
Mgr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik jest asystentką badawczą na Politechnice Poznańskiej, gdzie prowadzi badania nad rolą cholesterolu i tratw lipidowych w procesie fuzji błonowej. Jej dorobek obejmuje 18 artykułów naukowych, 4 patenty, a także udział w międzynarodowych projektach badawczych.
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu
W ramach pracy doktorskiej koncentruje się na optycznych czujnikach ciśnienia opartych na luminescencji jonów Cr³+. Jest autorką 19 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach takich jak Advanced Functional Materials czy Chemical Engineering Journal, a także autorką patentu. Pełni rolę kierowniczki grantu NCN Preludium i aktywnie uczestniczy w licznych projektach badawczych.
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
Dr Katarzyna Klonowska, genetyczka, kieruje Zakładem Genetyki Nowotworów w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB PAN) w Poznaniu. Naukowczyni prowadziła badania nad stwardnieniem guzowatym (TSC), co doprowadziło do praktycznych odkryć o potencjalnym zastosowaniu w diagnostyce. Jest autorką 21 publikacji, w tym w czasopismach takich jak American Journal of Human Genetics czy Nature Communications.
Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
Chemiczka specjalizująca się w cyfrowym projektowaniu materiałów, chemikaliów i leków, z naciskiem na ich zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Jej badania koncentrują się na metodach sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i chemii kwantowej, odbyła kilka staży w Stanach Zjednoczonych, współpracuje z 70 uczelniami na świecie w ramach kluczowych projektów UE (ang. Key Enabling Technologies, KETs).
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Geomorfolożka, która specjalizuje się w badaniu erozji wybrzeży. Po doktoracie kontynuowała badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, rozwijając narzędzia do automatycznego mapowania klifów. Od 2022 roku pracuje w Instytucie Geofizyki PAN, gdzie bada wpływ zaniku pokrywy lodu morskiego na erozję wybrzeży Arktyki. Jest autorką licznych publikacji i uczestniczką prestiżowych konferencji.
Uroczystość zainaugurował swoim wystąpieniem Valéry Gaucherand, Prezes L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.
Dla L’Oréal nauka jest ogromną wartością, a innowacje w świecie nauki nie mogą być prowadzone bez obecności kobiet. Wspieranie rozwoju naukowczyń i promowanie różnorodności w zespołach badawczych to jeden z naszych priorytetów. Dlatego od ponad 24 lat, w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, wspieramy wybitne badaczki, przyznając stypendia, które pomogły już 129 kobietom w Polsce rozwijać swoje kariery naukowe. Wierzymy, że zwiększenie roli kobiet w nauce nie tylko przyczynia się do osiągnięcia równości, ale także podnosi jakość i efektywność badań, które odpowiadają na kluczowe wyzwania współczesnego świata – mówił Valéry Gaucherand.
Głos na scenie zabrali również Étienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce, Dariusz Wieczorek, Minister Nauki, prof. dr hab. dr h.c. multi Michał Kleiber, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak, Przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk oraz Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland.
Wydarzeniu towarzyszyła debata poświęcona różnorodności i równości w nauce, w której uczestniczyły reprezentantki organizacji partnerskich:
- prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates – socjolożka, doktor nauk politycznych z habilitacją i profesurą w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Od 2018 roku kieruje Katedrą UNESCO im. Janusza Korczaka;
- prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak, neurofarmakolożka, kierowniczka Zakładu Neurochemii w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk, laureatka stypendium habilitacyjnego programu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki z 2012 roku;
- dr Ewelina Walendziak-Genco, zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
- dr Katarzyna Hryćko-Górnicka, Senior Specialist, Business and Human Rights z UN Global Compact Network Poland.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości: GALERIA.