Fundacja L’Oréal wraz z UNESCO ogłosiła nazwiska laureatek 20. edycji programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards. Pięć wybitnych kobiet naukowców zostanie nagrodzonych na uroczystej Gali 22 marca 2018 roku w Paryżu.
L’ORÉAL-UNESCO FOR WOMEN IN SCIENCE AWARDS 2018
150 lat od narodzin Marii Skłodowskiej-Curie kobiety, mimo ogromnych osiągnięć w nauce, nadal stanowią tylko 28% wszystkich naukowców oraz tylko 3% laureatów Nagrody Nobla w obszarze nauk ścisłych. Dlatego od prawie 20 lat, Fundacja L’Oréal we współpracy z UNESCO, każdego roku nagradza pięć wyjątkowych kobiet naukowców oraz jest zaangażowana w promowanie różnorodności w zespołach badawczych.
LAUREATKI L’ORÉAL-UNESCO FOR WOMEN IN SCIENCE AWARDS 2018
Pięć wspaniałych kobiet, które zostały wyróżnione w programie L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards 2018 wyłoniło niezależne Jury składające się z 10 czołowych przedstawicieli międzynarodowej społeczności naukowej. W tegorocznej edycji obradom przewodniczyła profesor Elizabeth H. Blackburn, laureatka programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards z 2008 roku oraz naukowej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2009 roku.
Wszystkie laureatki otrzymają stypendium w wysokości 100.000 euro za wybitny wkład
w rozwój nauki. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 marca 2018 roku w Paryżu. Przyszłoroczna Gala będzie szczególna ze względu na 20. rocznicę istnienia programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science.
AFRYKA I PAŃSTWA ARABSKIE
Profesor Heather ZAR
Afryka Południowa
Profesor, Red Cross War Memorial Children’s Hospital
Dyrektor Medical Research Council Unit (MRC), University of Cape Town, POŁUDNIOWA AFRYKA
Medycyna/Pediatria
“Za najnowocześniejszy program badawczy nad zapaleniem płuc, gruźlicą i astmą, który może uratować wiele dzieci na całym świecie.”
AZJA/PACYFIK
Profesor Meemann CHANG
Chiny
Profesor, Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology
Członek Chińskiej Akademii Nauk, Beijing, CHINY
Nauki biologiczne/Paleontologia
“Za pionierską pracę nad zapisami paliw kopalnych pozwalającą zrozumieć, w jaki sposób wodne kręgowce przystosowały się do życia na lądzie.”
EUROPA
Profesor Caroline DEAN
Wielka Brytania
Profesor, John Innes Centre, Norwich Research Park, WIELKA BRYTANIA
Nauki biologiczne/Biologia molekularna
“Za przełomowe badania nad tym, jak rośliny dostosowują się do otoczenia i zmieniającego się klimatu, prowadzące do nowych rozwiązań w zakresie poprawy upraw.”
AMERYKA ŁACIŃSKA
Profesor Amy T. AUSTIN
Argentyna
Profesor, Agricultural Plant Physiology and Ecology Research Institute (IFEVA) – CONICET, School of Agriculture, University of Buenos Aires, ARGENTYNA
Ekologia/Nauki o środowisku“Za niezwykły wkład w zrozumieniu roli, jaką ekosystemy lądowe pełnią w środowisku naturalnym oraz zmodyfikowanym przez człowieka.”
AMERYKA PÓŁNOCNA
Profesor Janet ROSSANT
Kanada
Senior Scientist, The Hospital for Sick Children, Toronto, KANADA
University Professor, University of Toronto, KANADA
Przewodnicząca Gairdner Foundation, KANADA
Nauki biologiczne/Biologia rozwojowa
“Za ogromny w wkład w próbę zrozumienia, jak powstają tkanki i narządy w rozwijającym się zarodku.”