50 śmiałych
50 śmiałych
Stypendystki Dla Kobiet i Nauki wśród 50 Śmiałych 2017 tygodnika Wysokie Obcasy

Dr hab. Magdalena Król oraz dr hab. Joanna Sułkowska znalazły się na liście 50 Śmiałych 2017, przygotowanej przez tygodnik „Wysokie Obcasy”. Jest to zestawienie Polek, które dzięki swojej pracy, talentowi i pasji zmieniają świat na lepsze.

 

Lista 50 Śmiałych 2017 przedstawia kobiety, które w 2017 roku miały szczególny wpływ na społeczeństwo i rozwój wielu dziedzin, nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Wśród wyróżnionych znalazły się przedstawicielki m.in. nauki, polityki, sportu, sztuk pięknych oraz ruchów społecznych. Zestawienie nie jest jednak rankingiem, a poszczególne laureatki przedstawione są w kolejności losowej. Jak piszą sami organizatorzy – nie przyznając poszczególnych miejsc wyróżnionym, chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na współpracę i solidarność kobiet.

 

Dr hab. Magdalena Król oraz dr hab. Joanna Sułkowska (stypendystki programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki odpowiednio z roku 2013 i 2016) znalazły się na liście obok m. in. reżyser Agnieszki Holland, lekkoatletki Anity Włodarczyk czy działaczki humanitarnej Janiny Ochojskiej. Badaczki zostały wyróżnione za swoje projekty naukowe, dzięki którym przyczyniają się do poprawy jakości życia społeczeństwa.

Magdalena_Krol_5

 

Dr hab. Magdalena Król bada nowatorskie sposoby leczenia chorób nowotworowych. Pracuje nad metodą dostarczania leków bezpośrednio do guzów nowotworowych za pomocą tzw. makrofaga, czyli komórki odpornościowej. Za swoje badania dr hab. Król została nagrodzona m.in. Grantem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Dr hab. Magdalena Król na co dzień pracuje na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

joanna-sulkowska

 

Dr hab. Joanna Sułkowska prowadzi badania nad zapętlonymi białkami, których istnienie sama udowodniła. Dzięki temu odkryciu będzie możliwe zrozumienie przyczyn choroby Parkinsona czy Alzheimera. Może to prowadzić także do opracowania nowych leków. Dr hab. Sułkowska była wielokrotnie nagradzana, między innymi grantem Young Investigator Programme, przyznawanym przez Europejską Organizację Biologii Molekularnej. W 2017 roku międzynarodowe Jury programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science przyznało jej również tytuł International Rising Talent. Swoje badania dr hab. Joanna Sułkowska prowadzi w Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji:

Laureatki 50 Śmiałych 2017

Opis badań dr hab. Magdaleny Król

Joanna Sułkowska wśród laureatek International Rising Talents

Film o badaniach dr hab. Joanny Sułkowskiej


Powrót